Nekadašnji nogometni reprezentativac BiH, Senijad Ibričić rođen je 26. septembra 1985. godine u Kotor Varoši. Svoje prve nogometne korake je napravio u Podgrmeču iz Sanskog Mosta, a za prvi tim je nastupao od 2003. do 2004. godine. U 23 utakmice je postigao 16 pogodaka, što je bila odlična preporuka za prelazak u NK Zagreb.

U svojoj nogometnoj karijeri pored Podgrmeča i Zagreba, igrao je još za Hajduk, Lokomotivu Moskvu, Gaziantepspor, Kasimpasu, Kayseri Erciyesspor, Vardar, Karsiyaku, Sepahan, Koper i Domžale.

Jedan je od rijetkih reprezentativaca BiH koji je karijeru počeo u našoj zemlji, a da nikad nije zaigrao u Premijer ligi Bosne i Hercegovine ali je opet uspio doći do dresa sa državnim grbom. U jednom svom intervjuu rekao je da je često kao dječak sa bratom gledao derbi između Sarajeva i Želje, te zamišljao kako bi bilo lijepo da jednom zaigra pred tolikim navijačima, ne sanjajući da će kasnije zaigrati za mnoge klubove, reprezentaciju i postati miljenik jednih od najvaterenijih navijača na Balkanu, Torcide.

Kao što smo rekli, krenuo je iz malog Sanskog Mosta i napravio zaista veliku karijeru, postao miljenik navijača, te osvojio mnoga neobična priznanja sa kojima se rijetko koji igrač može pohvaliti. U gradu na Sani vole ga svi i za njega imaju samo riječi hvale, a on iako je postao poznati nogometaš ostao je čvrsto na zemlji i vrlo često učestvuje u humanitarnim akcijama, te pomaže onima kojima je pomoć potrebna.

Purgerski ponos i Hajdučko srce

Za NK Zagreb je debitovao 31. jula 2004. godine u velikoj pobjedi Zagreba na Poljudu 2:4. Klub navijača Zagreba dodjelio mu je nagradu “Purgerski ponos” za najboljeg igrača sezone (2007/08).

Nakon Zagreba odlazi u Hajduk i tu postaje ubrzo ljubimac navijača. U avgustu 2010. godine mu je dodjeljena nagrada “Hajdučko srce“ koju dobivaju igrači Hajduka koji na terenu pokazuju najveću borbenost. Na kraju sezone 2009/2010 dobiva žutu majicu Sportskih novosti, kao najbolji igrač Hrvatske lige, te postaje prvi igrač Hajduka još od 1992. godine koji je dobio tu nagradu.

Za Hajduk je odigrao 109 utakmica i postigao 49 pogodaka.

U Splitu su navijači uradili nekoliko grafita koji su posvećeni Ibri, a jedan je kuhar u Splitu istetovirao lik Senijada Ibričića sebi na ruci.

Mnogi navijači Hajduka Senijada Ibričića smatraju jednim od najboljih igrača u povijesti kluba.

Strijelac protiv svih reprezentacija

Za mladu reprezentaciju BiH upisao je 12 nastupa i postigao 8 pogodaka. Bio je kapiten mlade reprezentacije U21. U kvalifikacijama 2004/05 postigao je pogodak protiv svih reprezentacija u grupi (Španiji, Srbiji, Belgiji, San Marinu i Litvaniji). Veliki uspjeh, jer rijetki su igrači koji se mogu pohvaliti sa tim dostignućem.

Jedini na svijetu sa ovim podatkom

Za A selekciju BiH debitovao 2.2.2005. u Iranu gdje je na isti datum i na istom stadionu debitovao za iranski Sepahan 2016. godine. Tog 2. februara 2005. godine naša reprezentacija je igrala prijateljsku utakmicu protiv Irana, a Senijad Ibričić je odigrao posljednjih 15 minuta susreta, kada je u igru ušao umjesto Dragana Blatnjaka. Za reprezentaciju je debitovao sa 19 godina i 129 dana i jedan je od najmlađih debitanata u A selekciji BiH.

Za najbolju reprezentaciju BiH je upisao 44 nastupa i postigao četiri pogotka. Za A selekciju je igrao u periodu od 2005. do 2014. godine. Od reprezentacije se oprostio 21. Jula 2014. godine, nakon Svjetskog prvenstva u Brazilu, zbog ne slaganja sa tadašnjim selektorom.

Četiri gola u najdražem dresu

Prvi pogodak za A selekciju BiH je postigao 20. avgusta 2008. godine u domaćem porazu naše reprezentacije od Bugarske 1:2 (pogodak je postigao u 59. minuti).

Drugi pogodak je postigao 10. septembra 2008. godine u pobjedi nad Estonijom na Bilinom polju 7:0 u 88. minuti.

Treći pogodak je postigao 5. septembra 2009. godine u gostujućoj pobjedi nad Armenijom 0:2 u 6. minuti.

Četvrti pogodak je postigao 3. septembra 2010. godine u gostujućoj pobjedi nad Luksemburgom 0:3 u 6. minuti.

Prvi put svih 90 minuta za A selekciju BiH je odigrao u remiju sa Makedonijom (2:2) 26. marta 2008. godine.

Za reprezentaciju je igrao na svim mogućim pozicijama, jedino nije bio golman. Navijači BiH ga pamte kao igrača za koga je reprezentacija bila svetinja i koji je za domovinu uvijek davao 100 % i na koga se poneki reprezentativci trebaju ugledati.

Pjesma i zgrada sa portretom Ibričića

U novembru 2010. godine dobio je pjesmu, koja opisuje njega i njegov život, a 2009. godine u Sanskom Mostu sagrađena je zgrada koju krasi portret Senijada Ibričića.

Ljuti Krajišnik

Prvi je na poklon dobio majicu Navijačkog udruženja Ljuti Krajišnici od osnivača i prvog predsjednika Hasiba Mahmića, koji je kasnije i izradio transparent za njega, a Ibričić je prišao tribini i poklonio mu svoju trenerku. Nažalost ubrzo nakon toga je Hasib izgubio život u saobračanoj nesreći vraćajući se sa utakmice u Litvaniji, a Ibričić prvi put kada je došao u BiH posjetio je mezar Hasiba i kasnije organizovao utakmicu “U spomen na Hasiba, Almira i Vildana“.

Najbolji igrač u Sloveniji

U Sloveniji je nekada radio otac Senijada i ko bi rekao da će njegov najmlađi sin, postati profesionalni nogometaš i nakon Hrvatske, Rusije, Turske, Makedonije i Irana u Sloveniji završiti karijeru, te i nakon profesionalne nogometne karijere dobiti priliku da radi u klubu kao što su Domžale. Senijad Ibričić prvi je izveo panenku u Sloveniji, inače u svakoj ligi u kojoj je igrao on je izveo panenku (Hrvatska, Rusija, Turska, Makedonija, Iran, Slovenija).

2018. godine. bio je proglašen za najboljeg igrača slovenske lige. Po izboru posjetioca portala snportal.si izabran u najbolji tim decenije Slovenije (2010-2020). U sezoni 2017/18 i 2018/19 izabran u idealnih jedanaest slovenske lige. Trenutno drugi najbolji strijelac u povijesti Domžala.

Samo Ibričić, Messi i Cruyff

Samo Ibričić, Messi i Cruyff imali su hrabrosti izvesti ovako penal. Penal izveo 18.maja 2019. godine u susretu protiv Celja u 85. minuti za konačan rezultat 1:1.  Pogodak pogledajte na snimku od 2:35.

Priča navijača iz Brazila

Gdje je god igrao navijači su ga voljeli, a o Senijadu Ibričiću jedan navijač, koji je bio u Brazilu 2014. godine na Svjetskom prvenstvu, je rekao: “Gospodin čovjek na terenu i izvan terena. Kad smo bili u Brazilu našao je malo vremena i za nas, poslije bi nam poklonio 6 ulaznica za utakmicu na svjetskom prvenstvu. Naravno mi smo imali ulaznice ali te što nam je on poklonio mi smo podijelili običnim Brazilcima koji nisu mogli vjerovati da ti neko pokloni ulaznice za utakmicu na svjetskom. U svakom slučaju velika gesta.“

Na utakmici povodom 90 godina NK Ključ

U junu 2013. godine NK Ključ pripremao je sve za odigravanje revijalne utakmice povodom 90 godina kluba. Nekoliko igrača otkazalo je svoj dolazak u zadnji tren, samo dan pred utakmicu (petak) Senijad Ibričić morao je da ode u Moskvu jer je tad bio član Lokomotive, kao grom iz vedra neba ih pogodi ta vijest u Ključu, govoreći eto neće doći ni Ibričić. U ranu zoru u subotu stiže mi poruka od Ibričića “ja se vozim prema aerodromu, nemojte vi iz Sane kasniti” nasmijao sam se samo, jer zbog takvih i mnogih drugih stvari nije on Senijad Ibričić, nego SENIJAD IBRIČIĆ i svi na jednu stranu, a na jednu Trupko. (Napisao:Amel)