Christian Eriksen srušio se pred kraj prvog poluvremena utakmice 1. kola skupine B između Danske i Finske koja je potom prekinuta.
U zastrašujućim scenama danski reprezentativac je zateturao i onda pao licem prema dolje na teren te je ostao nepomično ležati. U pomoć su mu priskočili suigrači, a odmah je došla i medicinska služba koja je danskoga kapitena oživljavala nekoliko minuta.
Igrači obje ekipe u šoku i suzama pratili su šta se događa, a danski reprezentativci su tijelima okružili Eriksena da kamere ne bi mogle snimati njegovo dramatično oživljavanje. UEFA je nešto manje od sat vremena kasnije potvrdila da je Eriksen u bolnici te da je njegovo stanje stabilno.
Eriksenov slučaj jedan je u nizu nekoliko iznimno tužnih trenutaka u historiji sporta od kojih su neki, nažalost, završili tragično.
Svima zajednički srčani problemi
Godine 1977. na utakmici Serie A između Perugije i Juventusa na terenu se od srčanog udara srušio Renato Curi i preminuo. Stadion Perugije i danas nosi njegovo ime. Dvanaest godina kasnije na kvalifikacijskoj utakmici između Nigerije i Angole na isti način je preminuo nigerijski igrač Samuel Okwaraji.
U novijoj historiji svijet je šokirala smrt Marc-Vivivena Foea koji je tragično preminuo u junu 2003. godine. Kamerun i Kolumbija igrali su Kup konfederacija, a Foe se u 72. minuti iz čista mira srušio na centru. Oživljavali su ga 45 minuta i, iako je bio pri svijesti kad je stigao u bolnicu, Foe je preminuo u 28. godini života.
Samo godinu dana kasnije nogomet je izgubio i Benficinog napadača Miklosa Fehera. Mađar je u sudijskoj nadoknadi dobio žuti karton i potom je zateturao i srušio se. U pomoć mu je prvi priskočio suigrač Tomo Šokota, a ljekarska ekipa stigla je tek nakon 10 minuta. Feher je prebačen u bolnicu gdje je preminuo, a Benfica je zauvijek uklonila broj 29. Imao je samo 24 godine.
Stoper brazilskog Sao Caetana Serginho preminuo je na terenu na utakmici protiv Sao Paula nakon 60 minuta igre. Uzrok je također bio srčani udar, a autopsijom je utvrđeno da je njegovo srce imalo čak 600 grama, dvostruko više od prosječnog ljudskog srca.
Puerta preminuo sa samo 22 godine
U augustu 2007. na utakmici Seville i Getafea u 35. minuti kolabirao je 22-godišnji Antonio Puerta. Sevillin igrač je došao k sebi te je bio zamijenjen da bi se u svlačionici ponovno srušio. Prebačen je u bolnicu gdje mu je ustanovljen urođeni srčani poremećaj te je tri dana kasnije preminuo.
U decembru iste godine na utakmici škotskog prvenstva između Motherwella i Dundeeja od srčanog udara se srušio domaći igrač Phil O’Donnell. Hitno je prevezen u bolnicu, ali mu nije bilo pomoći i preminuo je sat vremena kasnije.
U aprilu 2012. godine u bolnici je od posljedica srčanog udara na terenu preminuo 25-godišnji nogometaš drugoligaša Livorna Piermario Morosini. Doživio je srčani udar tokom utakmice s Pescarom, a zakazala je ljekarska služba. Ljekari su završili i na optuženičkoj klupi.
Muamba se oporavio, bio je klinički mrtav 78 minuta
Bilo je i slučajeva u kojima su se nogometaši izvukli nakon što su na utakmici doživjeli srčani udar. Takav je bio slučaj s Miguelom Garcijom, tada 31-godišnjim igračem Salamance koji se u oktobru 2010. godine srušio na utakmici protiv Betisa. U pomoć su priskočili ljekari obje ekipe koji su ustanovili da je Garcia doživio srčani udar i uz pomoć defibrilatora uspjeli njegovo stanje normalizirati i spriječiti najgore. Nakon što je prebačen u bolnicu gdje mu je stanje normalizirano, nesretni igrač Salamance izvijestio je javnost da više neće igrati nogomet.
Boltonov veznjak Patrice Muamba doživio je srčani udar na utakmici FA kupa protiv Tottenhama. Muambino srce nije radilo čak 78 minuta, ali je ipak proradilo uz goleme napore ljekara i kardiologa koji se zatekao na tribini tokom utakmice.
Dva dana kasnije Muambino srce je kucalo bez pomoći, a Englez se polako počeo oporavljati. Ugrađen mu je pacemaker, Muamba je prekinuo karijeri, ali se potpuno oporavio.
(raport.ba)